czym są kryptowaluty

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta to coraz powszechniej pojawiające się w finansach pojęcie. Co to jest kryptowaluta? Jest to nazwa cyfrowej waluty, która tworzona jest w procesie kryptografii przez specjalnie do tego celu stworzone oprogramowanie komputerowe i fizycznie nie istnieje. Jest to waluta używana wewnątrz programu, który ją wygenerował i jest zupełnym przeciwieństwem walut fizycznych jak na przykład dolar amerykański. Można też powiedzieć, że kryptowaluty to innowacyjny rozproszony system księgowy, który przechowuje wszystkie informacje o jednostkach, czyli walucie.

Większość walut krajowych przykładowo w/w dolar amerykański jest pieniądzem fizycznym, wspiera go rząd krajowy oraz bank centralny czy bank narodowy. Można nim oczywiście płacić online za pośrednictwem przelewów bankowych czy kart płatniczych, ale przede wszystkim jest walutą fizyczną.

 

Jak działają kryptowaluty?

Jedną z najbardziej znanych kryptowalut jest bitcoin. Został on wytworzony przez oprogramowanie komputerowe, a jest on regulowany i zarządzany przez technologię komputerową nazwaną Blockchain. Bitcoin to waluta, która może być wymieniana w transakcjach, które nie są powiązane z technologią, a nawet w transakcjach międzynarodowych. Ale nigdy nie będzie on fizyczną walutę, w której obiegu mamy banknoty czy monety.

Zatem czy można uznać, że kryptowaluta to prawdziwe pieniądze? Owszem istnieją wirtualnie, ale są też uznawanym środkiem płatniczym, więc funkcjonują jak prawdziwe pieniądze. Zwłaszcza Bitcoin jest coraz częściej dopuszczalny jako waluta zapłaty za kupione dobra i usługi. Choć niekoniecznie jest to opłacalne, ponieważ wartość tej waluty rośnie, a ponieważ jest ona limitowana ilościowo do 21 milionów bitcoinów nie warto jej tracić.

Kryptowalutę można przechowywać na komputerze albo w aplikacjach na smartfony typu portfel. Ułatwia to użytkowanie krypowalut i dokonywanie transakcji. Każda jednostka ma przypisany do siebie unikalny kod, więc nie ma ryzyka, że zostanie ponownie użyta czy skopiowana.

Co ciekawe kryptowalutę można wytworzyć samodzielnie. Nazywa się ten proces kopaniem, ale potrzebne są do tego komputery o potężnej mocy obliczeniowej, specjalne oprogramowania, godziny spędzone nad angielskimi instrukcjami i wysokie rachunki za prąd. Dlatego teoretycznie każdy może stworzyć swoją wirtualną walutę, a praktycznie istnieje tylko kilkaset takich walut, w tym polska – Polcoin.

Korzystanie z kryptowalut ma wady i zalety, ale nie da się ukryć, że jest rozwiązaniem innowacyjnym i coraz powszechniejszym.

Czym są kryptowaluty?
5 (100%) 1 ocen(a/y)