Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej

Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu osób sytuacja generująca dużą dawkę stresu i obaw o to, jak wypadnie się w oczach rekrutera. Wielu nerwów można uniknąć, trzeba jednak wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i co robić, by wszystko poszło zgodnie z planem. Istnieje sporo poradników na ten temat, warto zatem wymienić kilka najistotniejszych kwestii.

 

Zastanawiając się, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, trzeba wziąć pod uwagę, że wszystko zaczyna się dużo wcześniej. Jeśli zależy nam na danym stanowisku, warto poświęcić trochę czasu na przyszykowanie się do tego momentu. Oczywiście nie chodzi tu jedynie o wygląd, choć ten także jest istotny. Rekruterów zdecydowanie bardziej interesować będzie to, co mamy do powiedzenia. Na pewno należy dowiedzieć się czegoś o firmie, w której chce się pracować – pytanie o to bardzo często pojawia się na takich spotkaniach. Warto również przemyśleć wcześniej odpowiedzi odnośnie swoich mocnych stron, największych sukcesów, planów zawodowych, sposobów motywowania się czy przyczyn zmiany pracy. Oczywiście nie jest to żadną regułą, jednak rzeczywiście tego typu pytania wyjątkowo często padają się podczas rekrutacji.

 

Skompletowanie wszelkich dokumentów to również jeden z elementów tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto przejrzeć niektóre z nich, zwłaszcza CV – wielu kandydatom zdarza się zapomnieć, na jakich stanowiskach wcześniej pracowali, co często nie jest pozytywnie odbierane przez rekruterów. Ponadto ważne jest pozytywne podejście i zachowanie spokoju – tuż przed spotkaniem przyda się więc jakiś relaks, np. słuchanie ulubionej muzyki lub kąpiel. Wspomniany wcześniej strój powinien być elegancki, skromny i schludny, podobnie jak makijaż czy fryzura. Zaleca się również kontrolować czas – nie ma nic gorszego niż spóźnienie się na spotkanie w sprawie pracy.

 

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Grunt to nie dać się pokonać nerwom. Uśmiechnięte, opanowane, a do tego komunikatywne i otwarte osoby są odbierane zdecydowanie pozytywniej. Trzeba pamiętać, że odpowiadanie na pytania półsłówkami nie pomoże w otrzymaniu pracy. Warto więc mówić wyczerpująco, ale jednocześnie rzeczowo i przede wszystkim – na temat. Na pewno mile widziane przez rekrutera będzie także zadawanie pytań odnośnie stanowiska, pracy, firmy – oznacza to, że kandydata rzeczywiście interesuje ta kwestia. Na koniec należy wspomnieć o mowie ciała, o której wiele osób zapomina. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej niewskazane jest siedzenie z opuszczoną głową czy założonymi rękami. O wiele lepiej prezentuje się kandydat o wyprostowanej sylwetce, który nie boi się patrzeć w oczy rekruterowi.

 

Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?
Oceń post