Jak stworzyć odpowiednie CV

Jak stworzyć odpowiednie CV

CV jest naszą wizytówką. To z nim ma do czynienia potencjalny pracodawca i to na jego podstawie decyduje czy zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną czy nie? Oczywiście, umiejętności i doświadczenia bronią się same, jednakże sposób ich prezentacji jest również bardzo istotny. Ale jak napisać dobre CV?

 

Jak powinno wyglądać CV?

Każde CV powinno zawierać nasze podstawowe dane, to znaczy imię i nazwisko, adres zamieszkania, płeć, datę urodzenia i ewentualnie stan cywilny. W kolejnym podpunkcie pokazujemy etapy naszej edukacji, począwszy od ostatniej. Czyli jeżeli jesteśmy absolwentami studiów kierunkowych na Uniwersytecie Jagielońskim to umieszczamy tę informację na pierwszym miejscu. Pod nią szkołę średnią. Pod informacją o wykształceniu dodajemy kolejny nagłówek, dotyczący naszego doświadczenia, postępując analogicznie jak w przypadku szkoły, czyli począwszy od ostatniej pracy do najwcześniejszych, Niżej można dodać informację o umiejętnościach specjalnych i znajomości języków obcych oraz ewentualnie o swoich zainteresowaniach.

 

Jak dużo informacji zamieścić w CV?

Nasze pierwsze CV wyglądają zazwyczaj ubogo, bo dopiero rozpoczynamy swoją karierę, więc nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia. Warto tam oczywiście wpisać wszystkie staże, które odbyliśmy w szkole lub na studiach, a także prace wakacyjne oraz wolontariaty. W przypadku edukacji skupmy się tylko na tych najważniejszych podpunktach, czyli studiach i szkole średniej. Mimo, że kusi nas aby zapełnić puste pole w CV dodatkową treścią, to wpisywanie szkół podstawowych i przedszkoli to niezbyt dobry pomysł.Pamiętajmy, że liczy się jakość, a nie ilość.

Dodatkowe informacje są często kluczowe dla potencjalnego pracodawcy. Jeżeli jesteśmy posiadaczami prawa jazdy kategorii B to warto o tym wspomnieć, tak samo jeżeli mamy jakieś certyfikaty, na przykład językowe albo z ukończonych kursów. W przypadku zainteresowań warto wybrać te, które są niejako powiązane z pracą – jeśli szukamy zajęcia jako projektant to zainteresowanie modą będzie kluczowe, ale już niekoniecznie w pracy barmana.

Nie twórzmy nigdy jednego wzoru CV, które będzie hurtowo rozsyłane do kilku lub kilkunastu potencjalnych pracodawców. Dużo lepszym pomysłem jest indywidualne dopasowanie CV do każdej oferty, chociażby poprzez delikatne zmienienie naszych zainteresowań. Pamiętajmy jednak, że podstawową zasadą jest prawdziwość danych, nie oszukujmy ani nie naginajmy prawdy, ponieważ prędzej czy później wyjdzie to na jaw, bo pracodawca może zechcieć zweryfikować podane informacje.

 

Jak stworzyć odpowiednie CV
Oceń post