Jakie zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jakie zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

To, że rekruter lub potencjalny pracodawca zarzuca kandydata gradem pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nikogo już nie dziwi. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że zadawanie pytań istotne jest też z punktu widzenia osoby składającej aplikację. Pozwala to nie tylko uporządkować sobie obraz stanowiska, ale jest też jasnym sygnałem dla pracodawcy, że o pracy myślimy poważnie i jest to dla nas decyzja wieloetapowa. To jakie zadać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, zależy głównie od tego, dlaczego decydujemy się na zmianę dotychczasowego stanowiska i jakie czynniki popchnęły nas do owej zmiany.

 

Wizja przyszłości, czyli Twoje miejsce w firmie

Ci, którzy szukają dla siebie miejsca na wiele lat, gdzie będą mogli rozwinąć swe umiejętności, powinni pytać szczególnie o ścieżkę rozwoju i historię stanowiska. Gdy dowiemy się, kiedy stanowisko zostało stworzone, dlaczego jest aktualnie wolne, pozwoli nam to ocenić stopień rotacji w przedsiębiorstwie czy drabinkę awansów. Nowo stworzone miejsce pracy może być sygnałem o jego niestabilności, co nie jest jednak żadną regułą w nowoczesnym biznesie. Przyszłego szefa warto zapytać o to, jak poprzedni pracownicy radzą sobie teraz w szeregach firmy, dzięki czemu poznamy możliwości rozwijania się w strukturach organizacji. Pytajmy też o oferowane przez pracodawcę kursy czy szkolenia, podnoszące kwalifikacje.

 

Jak? Gdzie? Kiedy?

Wymiar godzinowy pracy, miejsce jej wykonywania, przepisy regulujące zatrudnienie — to kolejne aspekty, które warto poruszyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To ile czasu w miesiącu poświęcimy na samą pracę czy dojazdy, pozwoli nam ocenić stopień zaangażowania, do którego gotowi będziemy aspirować podczas obejmowania stanowiska. Relacja wysiłku do zysku jest jednym z najistotniejszych czynników motywujących zatrudnionych i choć dojazdy czy praca zmianowa wydają się błahostką, mogą później rzutować na możliwości „zagrzania sobie miejsca” w konkretnej firmie.

 

Wynagrodzenie i zakres obowiązków

Wbrew niektórym opiniom, warto pytać także o wynagrodzenie i jego pozafinansowe składniki. Gdy poznamy warunki korzystania ze świadczeń socjalnych, benefitów  może okazać się, że pensja mniejsza niż u konkurencji jest jednak o wiele bardziej opłacalna. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, by nie wyjść na osobę zainteresowaną jedynie pieniędzmi? Wybrnijmy z tej niezręczności, pytając o relację proponowanej pensji do średniej krajowej, co sprawdzi się nawet wtedy, gdy pracodawca nie przygotował jeszcze konkretnej oferty. Zawsze warto też poznać zakres obowiązków i wymagania dotyczące rozważanego stanowiska, bez czego trudno ocenić jego opłacalność, atrakcyjność i wpływ na rozwój przyszłej kariery zawodowej.

Jakie zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?
5 (100%) 1 ocen(a/y)