Własna działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza – co musisz wiedzieć

W Polsce przybywa młodych przedsiębiorczych osób, które postanawiają prowadzić własną działalność. Bycie sobie samemu szefem jest dla wielu spełnieniem marzeń odnośnie kariery. Chyba nic nie daje tak dużej satysfakcji w życiu zawodowym, jak właśnie rozkręcenie swojego biznesu, który z roku na rok będzie coraz lepiej prosperował.

Pomysł na własną firmę

Na początek warto jednak dobrze przeanalizować swój pomysł na biznes – czy z usługami lub towarami uda się nam wstrzelić w niszę? Czy w okolicy jest spora konkurencja? Czy biznes lepiej prowadzić online czy może lepiej stacjonarne? To tylko kilka bardzo poważnych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć każdy nowy przedsiębiorca.

Jak założyć własną firmę krok po kroku

Kiedy uda się już dokonać poważnego rozeznania, klamka zapadnie i pojawi się prawdziwa ochota, by ruszyć z własnym biznesem, dobrze od początku zarejestrować własną działalność. Etapy rejestracji działalności gospodarczej obecnie nie są bardzo skomplikowane, bo od dłuższego czasu trwają prace rządu nad tym, by ułatwić przedsiębiorczym osobom życie. Dlatego właśnie obecnie większość formalności można tak naprawdę załatwić przez internet. Wystarczy po pierwsze założyć profil zaufany – to można zrobić na przykład poprzez rejestrację przez stronę banku. Następnie należy wejść na stronę rządową firma.gov.pl, gdzie można wypełnić odpowiedni formularz. Trzeba będzie wskazać tam rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, a także sposób opodatkowania. Wszystko zostało przygotowane tam naprawdę intuicyjnie, nie powinno zatem sprawiać kłopotu podczas wypełnienia. W razie problemów można skorzystać z pomocy księgowej lub zarejestrować firmę za pośrednictwem banku.

Własna działalność – koszty

Z pewnością każdy, kto chce startować z własną działalnością słyszał o tym, że przez pierwsze 2 lata jej prowadzenia będzie miał zwolnienie z obowiązku płacenia ZUS-u. Będzie zatem płacił jedynie ubezpieczenie zdrowotne oraz rzecz jasna podatek. To zdecydowanie poważna zachęta ze strony państwa, aby próbować swoich sił w biznesie i rozkręcać swoje własne działalności.

Własna działalność gospodarcza – co musisz wiedzieć
5 (100%) 1 ocen(a/y)